Podsumowanie tygodnia 30.04.2020
2020-05-02

O tym, czego ostatnio uczyły się „Biedronki” i „Myszki”
W minionym tygodniu najstarsi przedszkolacy wzbogacali wiedzę o Chodzieży i o Polsce. Poznawali polskie krajobrazy oraz największe miasta, przez które przepływa rzeka Wisła. Oglądali film o Chodzieży oraz o polskich symbolach narodowych. Poznawali polskie legendy, śpiewali piosenki, rozwiązywali zagadki związane z tematem kompleksowym. Podczas zabaw plastycznych wykonywali kokardy narodowe oraz wykonywali mapę Polski. Był również czas na zabawy ruchowe, a nawet na zestaw ćwiczeń gimnastycznych. Ponadto dzieci utrwalały poznane litery – układały wyrazy z rozsypanki literowej i rozwiązywały krzyżówki, z których hasła brzmiały: „miasto” i „Chodzież”. Podczas zabaw matematycznych doskonaliły umiejętność dodawania i odejmowania z wykorzystaniem cyfr i znaków matematycznych w zakresie 10 i więcej, zależnie od możliwości i chęci dzieci. Na pewno dużą atrakcją dla dzieci była możliwość sprawdzenia, że „mydło ma moc” podczas zaproponowanego dzieciom eksperymentu. Mamy nadzieje, że zaproponowane zabawy były dla dzieci atrakcyjne, zachęcały do zabawy i nauki jednocześnie.
--------------------------------------
„W świecie książek”
W minionym tygodniu dzieci z grupy Pszczółek oraz Motyli realizowały tematykę związaną z książkami. Na początku tygodnia poznaliśmy związek między książką a drzewem, budowę drzewa, dowiedzieliśmy się jaki jest etap produkcji papieru oraz co możemy zrobić aby nie zabrakło drzew potrzebnych do produkcji papieru. Układaliśmy historyjki obrazkowe, a podczas spaceru do lasu wykonaliśmy kilka przygotowanych zadań: mierzyliśmy grubość drzewa, określaliśmy cechy charakterystyczne kory, zbieraliśmy skarby, które dają nam drzewa. W kolejnym dniu dowiedzieliśmy się oglądając prezentację multimedialną jaka jest droga książki od pisarza do czytelnika. Nauczyliśmy się piosenki pt. „Bajeczki, książeczki” oraz wykonaliśmy przygotowane zadania. Kolejny dzień był spotkaniem z Jasiem i Małgosią. Nie zabrakło pytań dotyczących bajki na które odpowiadaliśmy całym zdaniem. Porozmawialiśmy również na temat dobrego i złego zachowania dzieci oraz, że łakomstwo nie popłaca, a słodycze choć dobre nie są zdrowe. Nie zabrakło tego dnia zadań matematycznych i konstrukcyjnych z całą rodziną. Ostatni dzień był podsumowaniem całego bajkowego tygodnia. Poznaliśmy zasady korzystania z książek oglądając prezentację multimedialną. Utrwaliliśmy wiedzę z zakresu znajomości literatury dziecięcej, na podstawie wysłuchanego fragmentu określaliśmy z jakiej bajki on pochodzi, na podstawie rekwizytu podawaliśmy tytuł bajki oraz układaliśmy bajkowe puzzle. Na zakończenie wykonaliśmy lusterko złej macochy wykorzystując do tego płytę CD.  To był niezwykle magiczny tydzień, który przeniósł nas w świat bajek.

finder/galeria/images/2020_05_02_PODSUMOWANIETYGODNIA